Home Uncategorized The Final List of Participant of the 15th International Cartoon Contest SYRIA...

The Final List of Participant of the 15th International Cartoon Contest SYRIA 2019

33
The Final List of Participant of the 15th International Cartoon Contest SYRIA 2019
ALGERIA
AIMEUR Youcef
Benhariza
Boutabba Bilel
Salah Houamria
Kamel Berrani
Argentina
Daniel Eduardo Varela
Ignacio Xavier Ali
Marcelo Vamosi
Santiago Cornejo
AUSTRALIA
Louis PoL
Austria
Hule Hanusic
Klaus PITTER
Pascal Kirchmair
Stefan Wenczel – STEWIE
Azerbaijan
Bayram Hajizadeh
Seyran Caferli
Soltan Soltanli
Bahrain
Ali artist
Belarus
Vitaly Bondar
BELGIUM
BOSSENS Philippe
Bodson Walter
Dieter Bevers
De Borger leon
Patrick Heymans
Paul Kempeneers
Trui Vanden Berghe
Bosnia-Herzegovina
Goran Krčmar
Rešad Sultanović
BRAZIL
Aloisio Andrade
Bruno Luup
Érico Junqueira Ayres
Elizabeth França
CIVAL EINSTEIN
Eder Santos
J.Bosco
Junior lopes
José Miguel Pires Junior
Marcio leite
Mario Mastrotti
MELO
Luciano Santos Duarte
RONALDO CUNHA DIAS
Renan Alves
BULGARIA
Anatoliy Stankulov
ivailo tsvetkov
Tsocho Peev
Valeri Alexandrov
Canada
François Ruel
China
Ba Bilig
Bingling
Black Li ChengXuan
cheng mo
Cai Weidong
CHENG SHIBI
ChenXiang
FU WEIYI
Guo Jizong
Huang Qigong
Jiameng
JIN XIAO XING
jiaruijun
Jing Shan
Li Buyi
Li yang
Li Hai Feng
Liu xihua
Li Xiaoyang
Li Yingchuan
Li yan nian
Liang Junqi
Lijie Yang
Liu Qiang
Lei  Zou
Ning bin
Lv Guo-hong
Niu zhong ju
QIJINGYAN
QiaoWei
wang qi
Shaowei Zhu
Shen Hong Li.
SUNSHENYING
XIAOQIANG HOU
YANG LI ANGYI
Yang Xia
YANG XIAOBO
Zhang Pengfei
ZHANG BIN
Zhao Yunsheng
COLOMBIA
Elena Ospina
CAMILO  A.  TRIANA  C
Fernando Pica
JÚCALO
Ramiro Zapata
Raul Zuleta
Costa Rica
FERREOL MURILLO FUENTES
CROATIA
BORISLAV HEGEDUŠIĆ
Damir Novak
Marko IVIĆ
Mojmir Mihatov
Milos Panic
Slobodan Butir
Natasa Rasovic
Cuba
Brady Izquierdo Rodriguez
Roberto Sergio Castillo Rodriguez
Czech Republic
Evžen David
Jiri Srna
Martin OMAR
Pavel Matuška
Tomáš Truneček
Ecuador
Xavier BONILLA
EGYPT
Ahmed Aldndrawy
Ahmed Samir Farid
Dina Abdelgawad Shosha
Farouk Mousa
Khedr Hassan
KHALED HUSSIEN ABD ELGHANI MOHAMMED
Omar Seddek Mostafa
Samira Saeed
Wesam Khalil
Estonia
Hiie IVANOVA
Este Lauringson
Finland
Heino Partanen
France
Joe Bonfim
Shahrokh Heidari
GERMANY
Ridha Ridha
Tomasz Woloszyn
Kurt Heinemann
GREECE
Demetrios Coutarelli
Grigoris Georgiou
HOLAND
Kifah Al Reefi
Hong Kong
Lijuan Bojing
HUNGARY
ARTUR JUHÁSZ
István Parázs
INDIA
Abani Kumar Rath
ALI HAIDAR
B V Panduranga Rao
Anupoju Apparao
CH.KIRAN KUMAR-RAOGARU
Jamesvaz
Konda Raviprasad
Manoj Chopra
Malatesh M Garadimani
SAIRAM AKUNDI
Thakur Balbeer Singh
Radha Gawde
Rajeendra Kumar C
Siddharth M. Nagthankar
Smitha Bhandare Kamat
Tvg Menon
thipparthi Gangadhar
venkatesh jakkula
VINOJ KALANGATT GOPALAN
Venugopal Galisetty
Yathi Siddakatte
INDONESIA
Aan Adi Jaya
Abidin  Zaenal
Achmad Cholid
Afrizal
Agus Eko Santoso
Agus Harsanta
AGUSSULARNO
Ahmad Ibnu Syakbani
Ahmad Shodiq
Bakti Setyanta
BUDI HARIPUJIONO
Darsono
Danny Yustiniadi
Djoko Susilo
Dina Rizki
FITRIYADI
Gema samudra sutrisno
Indra Kusumah
Jitet Kustana
Partono
Khoiril mawahib
MARYANTI NURJANAH
Suratno
Sugiyanto
Wahyu Siswanto
IRAN
Abbas Naaseri
Ali Ghanaat
Ali Shafei
Ali Feyzi
Ali reza farsad
ALIREZA KARIMI MOGHADDAM
ALLI KHORSHIDI
Amir Reza Torkaman Rahmani
AMIR KHALEGHI
Arash Rahim khani
Ahmad reza Sohrabi
Davood Kamali
Davoud Houshmand
Davood Afrazi
Delaram Gholami
Elham Dezfulian
Ehsan Cheraghi Iranshahi
Esmaeil Janblaghi
ESMAEIL BABAEI
Elham Khalili Mehr
Farid Amirsardarii
Hamid Soufi
HOMAYOUN  ABDOLRAHIMI
mohammad hosain akbari
Hossein Kazem
Hossein Nagib
Iman Nouri Najafi
JAVAD JAFARIAN
Javad Takjoo
Khosro heydari alikamar
Rahim Baghal Asghari Baghmisheh
Rojan Takhmiri
khodayar d.narouei
Mahmood Azadnia
Mahmood Nazari
Madoud ziaei zardkhashoei
Mahdi Afradi
Masoumeh Rahimi
Mansoure Dehghani
Mahdiyeh Kalantary
Mahnaz Yazdani
Mahmoud  Barkhordari
Mitra Azhdari
Monire Ahmadi
Mohsen Nouri Najafi
Mohamad ali Khoshkam
Mohammadreza Haghshenas
Mohammad Mahmoudi
Mohsen Zarifian
Mozhdeh Malekoghli
Nahid Maghsoudi
Nader Rahmani
Negin Naghiye
Neda Khodaverdi
Neda Tanhaeimoghadam
Saeed Sadeghi
Seyyed mansour Mazarei
Salar Eshratkhah
Sarah Assady
Saman Ahmadi
Sohrab Kheiri
Sogand seydjoo
Soleiman mamrahimi
shahram rezaei
Zhaleh Yoosefinezhad
Yalda Hasheminezhad
IRAQ
A . ALFAHDAWI
Abdulameer Alrekabi
Ahmed ‏ Khalil
ARKAN QASIM
Ali Qahtan
Bakr Abdulrahman
Grftar kakayi
JABAR SABER
QASIM QAPALAN
Raed Aldolaimy
Sameer Malek
ITALY
Andrea Pecchia
Ciro D’Oriano
Gabriele Corvi
GIORGIO GIUNTA
Mario Russo
Marco D’Agostino
Marco Fusi
PALOSCHI RUBENS
Tasser Friedrich
Kazakhstan
Aidarbek Gazizov
Sergey BIRKLE
Korea
Oh,seo Won
Kuwait
MOAFAQ  FARZAT
Lithuania
Vladimiras Beresniovas (VLABER)
LIBIA
Abdulhalim Elgamaty
Alajili Elabidi
Macedonia
Keti Radevska
Zlatko Krstevski
Tode Risto Blazevski
Zoran Grozdanovski
Malaysia
SEEN MUN KONG
México
Arturo Rosas
Moldova
victor crudu
Montenegro
Darko Drljevico
Dragomir Djukic
Luka Lagator
Morocco
Abdellah JABRAN
BOUSLAMA MUSTAPHA
JAMAL SAHIF
Khalid Baha
NAJI BENAJI
Myanmar
De Myo Naung
KAUNG ZAW HTET
Lu Min Aung(a)Myat Ko Ko
Swe Thar
NGAI OO U HAN KYI
Nigeria
Victor Olaleye
Nicaragua
Wilber Chavarria Centeno
PERU
WALTER TOSCANO
PLAESTINE
EHAB SHALA
Haneen Amassie
Hiba Moqiad
Hisham Shamali
POLAND
Alicja Wieczorek
Czesław Przęzak
Dariusz Dabrowski
JACEK FRACKIEWICZ
Henryk Cebula
Jan Surma
Izabela Kowalska-Wieczorek
MICHAL GRACZYK
Krzysztof Suski
Pawel Stanczyk
Tadeusz Krotos
Portugal
António Santos
Pedro Silva
Rodrigo de Matos
Ricardo Ferreira
ROMANIA
ADRIAN – MIGNEA  LIS
Cornel Chiorean
Doru Axinte
George  LICURICI
Liviu Stanila
Marian Lupu-LUPINO
Marian Avramescu
Horia CRISAN & Bogdan PETRY
Mihai Ignat
RUSSIA
Aleksei Kivokurtcev
Alexander Shmidt
Alexandr Klishchenko
Alexander SERGEYEV
Alexander Strokov
Anatoly RADIN
Andrey Ryzhov
Evgeny Merkurev
Igor Smirnov
Fedor Alekseev
Kononov Dmitry
Konstantin Chakhirov
Mikhail Zlatkovsky
Maxim Smagin
Oleg Yudin
Olga YUDINA
Tarasenko  Valeri
Semerenko Vladimir
Sergey V. SOKOLOV
Valentin Druzhinin
Vladimir Vasiliev
VICTOR SKOPINTSEV
Cartoon club Cranberry
Chernyshev Mikhail
Artem Khalimulin
Kirill Usachev
Natasha Slobodchakova
Sergey Bakirov
Svea Platonova
Tanya Glazyrina
Vova Beluy
Alex Oridoroga
Anya Korenyugina
Denis Uruev
Karina Yusupova
Kostya Chernyshev
Kostya Gornovoy
Lera Budanova
Masha Klimova
Natasha Gornovaya
Nikolay Chernyshev
Petya Chernyshev
Polina Shevnina
Alina Sagdeeva
Nastya Toropova
Nina Saramotina
Pasha Kuptzov
Polina Zolotnitskikh
Sasha Porshin
Sergey Laptev
Dima Antropov
Egor Kolosov
Shevchuk Nastya
Tanya Zaitzeva
Tikhon Filin
Timur Kamalov
Kseniya Chemezova
Lera Tarasova
Milana Simonova
Milena Kunakbaeva
Tyulina Zhenya
Zhenya Mukhin
Zhenya Steshin
Geschuk Alexander
Alikin Ivan
Konstantinova AlIsa
Konstantinova Vasillina
Nurpisova Karina
Olonsev Vadim
Shalygin Artem
SERBIA
Aleksandar Tomic
Borislav STANKOVIC
Dusan Smiljanic
Goran Milenkovic
GORAN CELICANIN
Jovo Skomac
Milanko Kalicanin
Milenko Kosanovic
Mileta Miloradovic
MILORAD  RANKOV
Spiro Radulovic
Predrag Srbljanin – Srba
Sava Babic
Tošo Borković
Slovakia
Darina Kličková
Vladimír Pavlík
SPAIN
Felix Gonzalez Fernandez
Maria Jose Mosquera Beceiro
Omar Pérez
SUDAN
Osama Boseba
SYRIA
Alaa Dayoubb
Charbel Elia
Maya khalil
RAED KHALIL
HASAN ISMAIL
Wessam jamoul
Mowafaq Makhoul
Yaser Hassan
TURKEY
ABDULKADİR DEMİRHİNDİ
ASKIN AYRANCIOGLU
Ahmet Öztürklevent
AYTEN KÖSE
BULENT OKTAY
Burak OKTAY
Bayram Bagci
DENİZ İLKER
Engin Selcuk
ERDOGAN BASOL
Hayrettin Oturgan
Hamza Akin
HASİBE YAŞAR
Hicabi DEMİRCİ
İbrahim Halil SAYAN
Ismet Erdić
İlknur Özdemir
Orhan Öztürk
Oguz Gurel
ÖNDER ÖNERBAY
Kaan Saatci
Kamil Yavuz
Kursat Zaman
Mehmet Zeber
MAHMUT TARHAN
Muhittin Koroglu
Mustafa Yıldız
Musa Keklik
Muammer KOTBAŞ
Melek Çimen
Mete Agaoglu
Meltem Çokşen
MELTEM ÇOKŞEN
Murat ilhan
Saadet Demir Yalçın
Satılmış AKIN
Salih Kütükçü
Seyit Saatçi
Serpil KAR
Ramazan ÖZÇELİK
Taner Ozek
UFUK ATA ÖZTÜRK
YUKSEL CENGİZ
zekiye saglam
Yusuf Akinci
UK
Alexei Talimonov
Ukraine
Alexander Barabanshchykov
Alexander DUBOVSKY
Eugene Grigoriev
Gennady NAZAROV
Kazanevsky Vladimir
kustovsky oleksy
Michael Mayevsky
Mykola Prynkovskyi
Oleg Gutsol
Oleg LOKTYEV
Olena Tsuranova
Oleh Smal
Olexandr Sydorenko Kharkiv
Sergey Dudchenko
Sergey Velmozhko
Valery Momot
VELYCHKO YURII
Viacheslav Kazanevskyi
Yuriy Galiakbarov
Uruguay
Luis Haro Domínguez
USA
Hazem Nassar
Mary Zins
Phu Nguyen
Priyatham. G
Roozbeh Jafarzadeh
Uzbekistan
Makhmudjon Eshonkulov
Muzaffar  Yulchiboev
ZAMBIA
SIMON NSAKA